Yazar: Senem Düvencioğlu        

28.02.2019     18:01:17
Dilovası ve Hereke

176 yıllık bir fabrika olan Hereke Fabrikası 1843’te kurulmuş. Sarayların döşemelik ve perdelik ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan fabrika Osmanlı İmparatorluğu’nun ipekli dokuma da en kapsamlı fabrikası olmuş.

Dilderesi Köprüsü

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde 16. yy’da Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Dilderesi Köprüsü (Sultan Süleyman Köprüsü) ya da halk arasında Mimar Sinan Köprüsü olarak bilinen bu yapıyı bulmakta zorlandık. Yol üzerinde karşılaşacağınız bir noktada değil. Navigasyonun yönlendirmesiyle bulabildiğimiz, onda da bizi yanlış yerlere götürdüğünü düşündüğümüz anda sanayinin, fabrikaların arasında bakımsız bir şekilde bulduk. Yapıldığı günden beri herhangi bir restorasyon görmeyen bu köprüye umuyorum ki daha fazla zarar gelmeden el uzatılır.


Hereke
Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hereke, İstanbul’a 65 km. uzaklıkta. Hereke’ye geldiğimiz zaman iki önemli yapıyı görmek istedik. Dışardan fotoğrafladığım iki yapıda şuan için dolaşmaya açık değil, yaza doğru onarımlardan sonra ziyarete açılacakmış.


Kaiser Wilhelm Köşkü

1884 yılında Alman İmparatoru II. Kaiser Wilhelm’in İzmit-İstanbul demiryolu açılışı için geldiği İzmit’te konaklaması için yapılmış bir köşk. Köşkün mimarı aynı zamanda sarayın baş mimarı olan İtalyan Raimondo D’Aranco’dur. Yıldız Sarayında köşkün parçaları yapıldıktan sonra, birgün de Hereke’de önceden hazırlanmış temellere monte edilmiş. Köşkün içindeki resimlerde saray ressamı Fausto Zonaro’ya aittir. Şu an ziyarete kapalı olan müzeyi yaza doğru yapılacak olan onarımdan sonra ziyaret edebilirmişiz.


Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası

176 yıllık bir fabrika olan Hereke Fabrikası 1843’te kurulmuş. Sarayların döşemelik ve perdelik ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan fabrika Osmanlı İmparatorluğu’nun ipekli dokuma da en kapsamlı fabrikası olmuş. Sultan II. Abdülhamit tarafından, Sivas, Ladik ve Manisa’dan ustalar getirtilerek desen örneklerinin geliştirilmesi sağlanarak şu an ki Hereke üslubunun ortaya çıkması sağlanmış. Halen faaliyette olan ve umuyorum ki hep böyle faal kalacak olan fabrikanın bir bölümünde müze düzenlemesi yapılacakmış. Kaiser Wilhelm Köşkü ile beraber aynı zamanlarda ziyarete açılacakmış.


  dilovası, dilderesi köprüsü, mimar sinan köprüsü, sultan süleyman köprüsü, hereke, kaiser wilhelm köşkü, hereke halı ve ipekli dokuma fabrikası, ulupınar deresi, fausto zonaro, raimondo d'aranco


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...