Yazar: Senem Düvencioğlu        

25.02.2019     15:19:17
Eskihisar

Gebze ilçesine bağlı bir mahalle olan Eskihisar, İstanbul’a 63 km. yaklaşık 1 saat uzaklıkta.


Deniz kenarında sakin ve şirin bir mahalle olan Eskihisar’ın sahil yolunda yürüyüş yapabilir, tarihi yerlerini ziyaret edebilir, çay bahçelerinde ya da restoranlarında oturup birşeyler yiyebilirsiniz. Özellikle beğendiğimiz bir dahaki sefere yine uğrarız dediğimiz lezzetli kokoreciyle Doydum ızgara dürüme uğrayabilirsiniz.

Eskihisar Kalesi

Kale, Bizans döneminde dik bir tepenin üzerine İzmit Körfezi’ndeki geçişleri kontrol etmek ve limanı korumak için yapılmış. Restore edildikten sonra konserler için kullanılan kalenin kapıları kapalı, dışarıdan ziyaret edebilirsiniz.


Osman Hamdi Bey Müzesi

Osmanlı arkeolog, müzeci, ressam, Kadıköy’ün ilk belediye başkanı, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin ve Sanayi-i Nefise Mektebi-i Alisi’nin günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruculuğunu yapmış olan Osman Hamdi Bey’in 1884 yılında yapılan, resimhane, kayıkhane ve müştemilattan oluşan köşküdür. Köşkün planları Osman Hamdi Bey tarafından çizilmiş olan köşkte, 26 yıl boyunca ünlü tablolarını burada yaparak geçirmiş. Uzun süreden beri tadilatta olduğu söylenen müzede herhangi bir gelişme görülmüyor. Köşkü dışından görebilirsiniz.


  gebze, eskihisar, eskihisar kalesi, osman hamdi bey müzesi


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...