Yazar: Senem Düvencioğlu        

08.01.2019     21:53:49
Safranbolu

Klasik Osmanlı mimarisini yansıtan evleriyle ünlü olan Safranbolu, İpek Yolu üzerinde bulunmasıyla ticarette uzun yıllar etkin olmasına sebep olmuş. Safranbolu, İstanbul’a yaklaşık 5 saat uzaklıkta olup, turistik açıdan oldukça zengin özelliklere sahip.


Batı Karadeniz bölgemizde Karabük ilimize bağlı adını bölgede yetişen nadir bir bitki olan safrandan alan Safranbolu, klasik Osmanlı mimarisini yansıtan evleriyle ünlü. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu ilçemiz bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış.


İpek Yolu üzerinde bulunması ticarette uzun yıllar etkin olmasına sebep olmuş. Safranbolu, İstanbul’a yaklaşık 5 saat uzaklıkta olup, turistik açıdan oldukça zengin özelliklere sahip.


Safranbolu’da birçok konaklayacağınız otel ve yöresel yemekleri tadabileceğiniz mekan bulabilirsiniz. Gezimize Safranbolu çarşısından başladık, sırayla Köprülü Mehmet Paşa Cami, Cinci Han ve Hamamı ve Kervan Sarayı, Sadrazam İzzet Paşa Cami, tarihi yemeniciler arasta, tarihi Safranbolu evini gezdikten sonra Safranbolu’ya bağlı koruma altına alınmış, önemli turizm merkezi olmuş Yörükköy’e yol aldık.Köprülü Mehmet Paşa Cami

Çarşı tarafından kemerli kapısından geçerek avlusuna girilen cami 1662 yılında ibadete açılmış. Cami sadrazam olmadan önce Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Avlusunda muvakkithanesi, kütüphanesi ve şadırvanı bulunmakta.


Cinci Han ve Hamamı

Safranbolu merkezin ortasında bulunan Cinci Han, Sultan İbrahim’in Anadolu Kazasker'lerinden Cinci Hoca (Kazasker Hüseyin Efendi) tarafından yaptırılmış.


Cinci Han Kervan Sarayı

Handa tepeye çıkıp yukarıdan Safranbolu'yu fotoğraflayabilirsiniz. 1645'te Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan han şimde otel olarak hizmet vermekte.


Sadrazam İzzet Mehmet Paşa

1743 yılında Safranbolu’da doğan İzzet Paşa, 1794-1798 yılları arasında sadrazamlık yapmış, bu görevden azledilerek Manisa’ya gönderilmiş. 1812 yılında Manisa’da vefat eden İzzet Mehmet Paşa’nın mezarı belediyenin imar uygulaması ile yıkılmış ve Manisa Mevlevihanesinde bulunan mezar taşı ile ayak taşı Safranbolu mülki ve yerel yönetimin çabaları ile Safranbolu’ya yaptırdığı ve kendi adını taşıyan Cami’nin avlusuna getirilmiş. “Paşa suyu” diye bilinen suyu İncekaya Köprüsüne yaptırarak şehre getiren, kaledeki saat kulesinin yapımını sağlayan Paşa’nın iyilik sever bir kişiliğe sahip olduğu ve hayatta kimseyi incitmediği tarihi kaynaklarda yer almaktaymış.


Tarihi Safranbolu Evi


Dönme Dolap

Evin harem bölümünden selamlığa hizmet eden kadınların yakın aileden olmayan erkeklere kendini göstermeden yemek ve kahve alıp vermesi için iki sofa arasında dönme dolap yapılmıştır. Bu dolabın raflarına konan kaplar, dolap elle çevrilerek öbür bölüme iletilerek servis yapılırmış.


Harem

Daha çok zengin evlerinde Harem ve Selamlık için iki ayrı giriş ve iki ayrı merdiven var. Harem’de düğün esnasında kadınların kına gecesi, bindallı-tefebaş denilen giysiler giydirilmiş mankenlerle canlandırmışlar.


Sofa (Çardak)

Evin en önemli yeri olan sofa; odaları birleştiren ve evin tasarımını etkileyen bir bölüm. Odalar abdestlik, kiler, merdiven ve sofaya açılıyor. Sofada oturulup, yer sofraları burada kurulup, sıralar, mevlitler burada yapılıp, oyunlar oynanırmış.


Hasan Paşa Türbesi

Türbenin kitabesinden anlaşıldığı üzere; Hasan Paşa Rumeli’de Köstengil Sancağı kaymakamı iken geçirdiği bir koğuşturma sonunda H.1249/1843 yılında görevinden alınarak Safranbolu’ya sürgün edilmiş ve burada ölmüş, kendisine de bu türbe yapılmış.


Yörükköy

Safranbolu’ya yaklaşık 11 km uzaklıkta olan Yörükköy, 1565 yılında iskan edilen Kayı'ların Karakeçili aşiretine bağlı Geçenbeyler cemaati tarafından kurulmuş. Faniliği hatırlatmak adına köye girişte ilk olarak mezarlığın sizi karşılaması Türkmen geleneğinden gelmekteymiş. Çok eski konakların olduğu Safranbolu ev mimarisine en güzel örneklerin yer aldığı bu köyde ünlü sopranomuz Leyla Gencer’in büstünü de görebilirsiniz. Moda tasarımcısı Cemil İpekçi’de buralıymış.Yörükköyü'ün kapı tokmaklarında bulunan iplerin de anlamları varmış. İp eğer aşağı doğru sarkıyorsa ev sahipi evde, eğer sıkı bağlıysa evde yok demekmiş.


Kasımsipahioğlu Konağı

Bu güne kadar gelebilen evlerin en eskisi 450, en yenisi 90 senelikmiş. Bizim bu köyde gezdiğimiz Kasımsipahioğlu Konağı 300 yıllıktı. Konağı dolaşırken dönemin yaşantısına dair göreceğiniz eşyalar ve ev içi tavan ve duvar süslemeleri, ahşap işlemeler, dolaplar, sedirler ve özellikle Bektaşi kültürünü merak ediyorsanız çok güzel korunmuş bir konak. Konağı galoş giyerek 2 tl ücret ile gezebilirsiniz.


Leyla Gencer

Yörük köyünden Hasanzade İbrahim Bey/İbrahim Çeyrek’in kızı olan Leyla Gencer, devlet operasında görev yapmış 20. yüzyılın en ünlü sopranolarından biri. Batı ülkelerinde ‘La Diva Turca’ olarak ün yapmış olan sanatçı 72 eserden oluşan repertuarıyla 208 ayrı yerde 425 temsil vermiş. 1988 yılında devlet sanatçı ünvanı almış.


Çamaşırhane

Yapılış tarihi kesin bilinmeyen çamaşırhane 19.yy’da Sipahioğlu sülalesi tarafından imar edilmiş. 1996 yılında da Yörük Vakfı tarafından restore edilerek hizmete açılmış.


Cam Teras - Kristal Teras

Safranbolu’nun İncekaya Köyü’ndeki Tokatlı Kanyonu üzerinde kurulan cam terasta manzarayı çayınızı içerken izleyip, heyecanla fotoğraflayabilirsiniz. Giriş ücreti 5 tl olan teras 80 m yükseklikte inşa edilmiş.


  safranbolu, karabük, batı karadeniz, köprülü mehmet paşa cami, cinci han hamamı ve kervan sarayı, sadrazam izzet paşa cami, yörükköy, hasan paşa türbesi, kasımsipahioğlu konağı, leyla gencer, cemil ipekçi, cam kristal teras


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...