Yazar: Senem Düvencioğlu        

01.01.2019     16:57:39
Amasra

‘Lala lala çeşhm-i cihan bu mu ola?’ Fatih Sultan Mehmet


Batı Karadeniz bölgemizde Bartın ilimize bağlı 3000 yıllık tarihiyle şirin bir balıkçı ilçemiz olan Amasra, İstanbul’a 5,5 saat uzaklıkta.


Bartın Amasra yolu üzerinde, Amasra’yı panoramik olarak görebileceğiniz Bakacak’tan seyredebilirsiniz. Zamanında bu manzarayı gördükten sonra Fatih Sultan Mehmet’in Lalasına şöyle dediği söyleniyor ‘Lala lala çeşhm-i cihan bu mu ola?’ (dünyanın gözbebeği burası mıdır?)Amasra’ya vardığımızda güzel tarihi sokaklarını dolaşmaya başladık. Unesco dünya mirası geçici listesinde bulunan Amasra Kalesini görebilirsiniz. Bizans döneminden Osmanlı’ya kadar bir çok tarihi eserin kapalı alanda ve bahçesinde sergilendiği Amasra Müzesini dolaşabilirsiniz. Amasra gezinizi bitirdikten sonra çok restaurant şeçeneği olan çarşısında Amasra salatası ve lezzetli balıklarını tadabilirsiniz. Deniz kenarında yürüyüş yapıp, çay bahçelerinde manzarayı seyredebilirsiniz.


Küçük Kilise - Şapel

13. yy’a kadar Ortodoks ayinlerinin yapıldığı bir şapelmiş. Amasra Kalesi Cenovalılara geçince Podesta (yönetici) şatosunun şapeli olmuş. Fatih Sultan Mehmet 1480’ta Amasra’yı alınca kaleye yerleşen Müslüman Türkler işlevsiz kalan kiliseyi korumaya çalışsalar da zamanın tahribine yenik düşen yapı harap olmuş. 1963 ve 2003’te iki kez onarılan şapelin içindeki fresklerden çok az iz kalmış. Şuan Amasra Müzesinin kültürevi olarak hizmet vermekte.


Fatih Camisi

Amasra’nın 1460’ta Fatih Sultan Mehmet’in fethinden sonra camiye çevrilen 99. yy’da Amasra Kalesi içine yapılmış Bizans kilisesidir.


Kemere Köprüsü

Bizans döneminde Sormagir ve Boztepe mahallelerini birbirine bağlamak için inşa edilmiş ve ilçenin simgelerinden olmuş çok güzel deniz manzarasına sahip tarihi bir köprü. Köprüden Tavşan Adası’nı da fotoğraflayabilirsiniz.Tavşan Adası


  amasra, bartın, batı karadeniz, fatih sultan mehmet, bizans, roma, osmanlı, cenova, amasra kalesi, amasra müzesi, küçük kilise-şapel, fatih camisi, kemere köprüsü, tavşan adası, gezi, tatil, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...