Yazar: Senem Düvencioğlu        

29.12.2018     22:26:57
Kapadokya

Ihlara Vadisi ve Kapadokya yılın dört mevsimde de ayrı güzelliklere sahip. Bu bölge kışın karlar içerisinde sakinliğiyle bir başka güzel.


Turla gittiğimiz bu gezimize gece yolculuğuyla başladık. Sabahın ilk ışıklarıyla karlar içindeki Hasan Dağı’nı selamladık, sonrasında Aksayar ilimizde yer alan Ihlara Vadisi’ne yol aldık. Ihlara Vadisi ve Kapadokya yılın dört mevsimde de ayrı güzelliklere sahip. Bu bölge kışın karlar içerisinde sakinliğiyle bir başka güzel.


Ihlara Vadisi volkanik Hasan Dağı’nın biçimlendirmesi sonucu oluşmuş. Ihlara Vadisi boyunca ilerleyen Melendiz Çayı, vadinin tabanını oyarak daha büyük bir derinlik kazardırmış. Eski adı Peristremma olan Ihlara Vadisi’nin uzunluğu 14 km. Ilıman iklimi, muhteşem bir flora ve faunaya sahip olan Ihlara Vadisi’nde 105 adet kilise ile 10 bin civarında kaya oyma mekan bulunmakta.


4. yüzyıldan itibaren önemli bir manastır merkezi haline gelen Ihlara Vadisi’nde, yapıldığı dönemin resim özelliklerini barındıran pek çok kilise bulunmakta. Vadide bulunan kiliseler, kapalı Yunan Haçı veya serbest haç planı üzerine tek ve çift nefli şekilde kayalara oyularak yapılmış.

Vadi, doğal yapısı itibariyle 4. yy’dan itibaren keşişler ve rahipler tarafından çok uygun bir inziva yeri olarak kullanılmış. Farklı dilleri konuşan insanlar arasında Hristiyanlığın yayılmaya başladığı dönemlerde okuma yazma oranının düşük olması, Latinceyi az sayıda kişinin bilmesi dinin yayılmasını zorlaştırmış. Bu nedenle dini yaymak için kiliselerde, İsa’nın hayatı, İncil’deki konular, din büyükleri ve onlarla ilgili olaylar resimlerle anlatılmış. Kiliselerde daha çok İsa’nın doğumu, Meryem’e müjde, ziyaret, Mısır’a kaçış ve son akşam yemeği gibi sahneler işlenmiş.


Müslüman Türklerin Anadolu’ya hakim olmasından sonraki süreçte bölgede yaşayan Hristiyanlar, dinlerini özgürce yaşamanın yanında Selçuklular tarafından himaye edilerek hoşgörülü bir anlayışla idare olunmuşlar. Vadi içerisinde yer alan Kırkdamarlı (St.George) Kilisesi’nin duvarlarına Anadolu Selçuklu Sultanı II. Mesud’un tasvirinin yapılması bu durumun en güzel kanıtı.


Derinkuyu Yeraltı Şehri

Asur Kolonilerine kadar geçmişi uzanan Derinkuyu yeraltı şehri jeolojik özelliklerinden dolayı 8 kat inşa edilmiş. Roma İmparatorluğunun zulmünden kaçan hristiyanlar, girişleri fark edilmeyecek şekilde yaptıkları bu yapılar sayesinde korunabilmişler. Yeraltı şehri büyük bir topluluğun rahatlıkla barınıp, yaşayabileceği şekilde düzenlenmiş.Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme kasabasında bulunan bu kaya yerleşim yerinde erken hristiyanlık dönemi yoğun bir şekilde yaşanmış. Manastır eğitim sisteminin başlangıç noktası kabul edilen Göreme Açık Hava Müzesi’nde oturma mekanları, yemekhaneler, kiliseler, şapeller, Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise bulunmakta.

Devrent Vadisi


Üç Güzeller


Yeni oluşmaya başlamakta olan peri bacaları


  aksaray, hasan dağı, kapadokya, göreme açık hava müzesi, üç güzeller, devrent vadisi, derinkuyu yeraltı şehri, kırkdamarlı kilise, ıhlara vadisi, melendiz çayı, tatil, gezi, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...