Yazar: Senem Düvencioğlu        

06.12.2018     19:10:21
Adile Sultan Kasrı

Kasır Sultan Abdülaziz tarafından küçük kız kardeşi Adile Sultan adına 1853 yılında yaptırılmış. Osmanlı Hanedanı içinde divan sahibi olan tek padişah kızı olan Adile Sultan’nın divanı daha çok tasavvufi şiirleri içeriyormuş.


Anadolu Yakası Koşuyolu durağından Validebağ’dan geçen minibüslere binerek (Medipol Hastanesi önünden) ya da Kadıköy’den de direk ulaşabileceğiniz Adile Sultan Kasrı’nın girişini ve Rıfat Ilgaz’ın eseri olan, yönetmen Ertem Eğilmez tarafından çekilen Hababam Sınıfı’nı gezebilirsiniz. Ayrıca öğretmenevi de olan kasırda bir şeyler yiyebilir ya da konaklayabilirsiniz.


Hababam Sınıfı Müzesi’nin de içinde yer aldığı kasırda; 1975 Hababam Sınıfı, 1976 Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977 Hababam Sınıfı Uyanıyor, 1978 Hababam Sınıfı Tatilde filmlerinin çekildiği 6-A Edebiyat sınıfını her gün 09.00-17.00 arasında gezebilirsiniz.


Kasır Sultan Abdülaziz tarafından küçük kız kardeşi Adile Sultan adına 1853 yılında yaptırılmış. Mimarı Balyan Kalfa’dır. Dikdörtgen biçiminde yükseltilmiş bir bodrum üzerine inşa edilmiş iki katlı bir kagir yapı ola binada dış ve iç bezemeler devrin mimari özelliklerini yansıtmakta.


Adile Sultan 1826-1899 tarihleri arasında yaşamış. Padişah II. Mahmut’un kızı, sadrazam Mehmet Ali Paşa’nın eşi olan Adile Sultan, tanzimat ve meşrutiyet dönemlerinde kadınların haremden çıkarak sosyal yaşama katılmalarına öncülük etmiş. II. Mahmut’tan, II. Abdülhamit’e kadar beş padişah dönemini yaşayan Adile Sultan şairliği yanında kültürü ile de dikkati çekmiş. Osmanlı Hanedanı içinde divan sahibi olan tek padişah kızı olan Adile Sultan’nın divanı daha çok tasavvufi şiirleri içeriyormuş. Türbesi Eyüp’tedir.


  adile sultan kasrı, sultan abdülaziz, padişah II. mahmut, sadrazam mehmet ali paşa, mimar balyan kalfa, validebağ, üsküdar, hababam sınıfı, rıfat ılgaz, ertem eğilmez, tatil, gezi, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...