Yazar: Senem Düvencioğlu        

01.12.2018     21:21:26
II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi

Mimarisi, ısıtılan suların is izleri, takunyalar, işlemeli örtüler, hamam tasları ile görülmesi gereken zenginliklerimizden.


Anadolu yakasından geliyorsanız Sirkeci tramvay durağından bindiğinizde tramvay yolu üzerinde bulunan müzeye ister Beyazıt ister Laleli duraklarında inerek biraz yürüdükten sonra varabilirsiniz. İstanbul Üniversitesi mülkiyetinde olan müzede Türk hamam kültürüne özgü geleneği anlatan eserler sergilenmekte. Mimarisi, ısıtılan suların is izleri, takunyalar, işlemeli örtüler, hamam tasları, o günlerden kalan ve hala kokusu hissedilen kendine özgü hamam kokusu ve birbirine bitişik çifte hamam özelliğiyle görülmesi gereken zenginliklerimizden. Çifte hamam özelliği ise zamanında her gün açık olması ve birbirine bitişik biri kadınlara ve biri erkeklere ayrılmış iki hamam olarak hizmet vermesiymiş. Pazartesi, dini günlerin 1. günü ve 1 Ocakta kapalı olan müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz. İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğu için sadece dış görüntüsünü paylaşabiliyorum.


Fotoğraf: http://www.benolmeden.com/ii-bayezid-turk-hamam-kulturu-muzesi/


  II. bayezid türk hamam kültürü müzesi, beyazıt, laleli, istanbul üniversitesi, sirkeci, takunyalar, hamam tası, peştemal, tatil, gezi, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...