Yazar: Senem Düvencioğlu        

25.11.2018     19:43:12
İstanbul Sirkeci Garı Demiryolu Müzesi

Berlin Üniversitesi mezunu ve doğu mimarisine hayranlığı olan Jasmund, garı oryantalist üslupta tasarlamış.


Alman mimar August Jasmund tarafından tasarlanan Sirkeci Garı’nın temelleri 1888 yılında II. Abdülhamit döneminde atılmış. 1890 yılında hizmete açılan garın mimarı A. Jasmund, II. Abdülhamit’in güvenini kazandıktan sonra sarayın baş mimarı da olmuş. Berlin Üniversitesi mezunu ve doğu mimarisine hayranlığı olan Jasmund, garı oryantalist üslupta tasarlamış. Bu uslubu verebilmek içinde dış cephesinde tuğlalar kullanmış.


Önceleri deniz kenarında olan gara denizin dalgalarının vurması, denizden geçen gemilerin net görüş alanında olmasıyla görkemli bir konuma sahipmiş.


Gar müzesi demiryoluyla ilgili bilinçlendirme ve gelecek nesillere tanıtmak amacıyla 2005 yılında kurulmuş. Küçük bir mekan olan müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz. Pazar-Pazartesi kapalı olan müzeyi diğer günler 09.00-12.30 / 13.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzenin ziyaret edilip korunmaya devam etmesi içinde çıkarken müze defterini imzalayabilirsiniz.


  İstanbul Sirkeci Garı Demiryolu Müzesi, Mimar August Jasmund, II. Abdülhamit, Berlin, şark mimarisi, oryantalizm, gezi, tatil, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...