Yazar: Senem Düvencioğlu        

20.11.2018     21:52:34
Gelibolu Yarımadası

1. Dünya Savaşı’nın en kanlı muharebelerine tanıklık etmiş Gelibolu Yarımadası kahramanlıklarla dolu tarihimize unutmamamız gereken bir yolculuğa çıkarıyor.


Çanakkale’den Eceabat’a feribot her saat başı bulunmakta, yaklaşık 25 dakika süren yolculukta bilet fiyatı 47,5 tl. Eceabat’ta pansiyonlar, oteller mevcut. Akşamları yemek yiyebileceğiniz lokantalar, deniz kenarında oturarak çayınızı boğazı izleyerek içebileceğiniz aile çay bahçeleri de mevcut.

Karşı kıyıya varınca hemen Gelibolu Yarımadası’nı keşfe başladık. Şehitler Abidesi’ne doğru yol alırken bir çok şehitlik ve tabyaları göreceksiniz. En uçtaki Seddülbahir Kalesi tadilatta olduğu için yol üzerindeki Kilitbahir Kalesi’ni gezebilirsiniz.1. Dünya Savaşı’nın en kanlı muharebelerine tanıklık etmiş Gelibolu Yarımadası kahramanlıklarla dolu tarihimize unutmamamız gereken bir yolculuğa çıkarıyor. Çanakkale Abidesi Şehitliği kapalı bir müze konumunda olmadığı için giriş-çıkış ziyaret saati uygulaması yok. Şehitlik Anıtı’nı ve Harp Müzesi’ni Pazartesi hariç 08.00-17.00 arasında gezebilirsiniz.


Çanakkale Abidesi Şehitliği alanında Mehmetçik Anıtı, Türk Bahçesi, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı, Yaralı Asker Anıtı, Meçhul Asker Anıtı ve Türk Şehitliğini ziyaret edebilirsiniz. Seddülbahir Kalesi’ni kapıdan görüp (tadilatta olduğu için) tabelalarla kolayca bulacağınız şehitlikleri sırayla ziyaret edebilirsiniz. Lancashire Landing mezarlığını, On iki ağaç cemaat mezarlığını, Nuri Yamut Anıtı’nı, Alçıtepe Şehitliği’ni gördükten sonra Büyük Kemikli koyuna doğru ilerlerken göreceğiniz yönlendirme tabelalarıyla Kanlı Sırt’a, 57. Piyade Alayı Şehitliği'ni, Conkbayırı’na Atatürk’ün saatinin parçalandığı yere gidip ziyaret edebilirsiniz.Atatürk’ün Yüce Milletimize Bağışlandığı An (Kendisi Anlatıyor)

10 Ağustos 1915, Conkbayırı’nı almak ve bütün boğaza hakim olmak için İngilizler 20.000 kişilik bir kuvvetle günlerce kazdıkları siperlere yerleşmişler, hücum anını bekliyorlardı. Gecenin karanlığı tamamen kalkmış, tan ağarmak üzereydi. 8. tümen komutanı ve diğer subaylarımı çağırdım.

‘Mutlaka düşmanı mağlup edeceğimize inanıyorum. Ancak siz acele etmeyin, evvela ben ileri gideyim, size ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birlikte atılırsınız’ dedim. Bu durumdan askerlerini de haberdar etmelerini istedim. Hücum baskın tarzında olacaktı. Sakin adımlarla ve süzülerek düşmana 20-30 metre yaklaştım. Binlerce askerin bulunduğu Conkbayırı’nda çıt çıkmıyordu. Dudaklar sessizce bu sıcak gecede dua ediyordu. Kontrol ettim. Kırbacımı başımın üstünde kaldırıp çevirdim ve birden aşağı indirdim saat 04.30’da kıyametler kopmuştu İngilizler neye uğradıklarını şaşırmıştı. Allah Allah sesleri bütün cephelerde, karanlıkta gökleri yırtıyordu. Her taraf duman içinde ve heyecan her yere hakim olmuştu. Düşmanın topçu ateşi gülleleri büyük çukurlar açıyor, her tarafa şarapnel ve kurşun yağıyordu. Büyük bir şarapnel parçası tam kalbimin üzerine çarptı, sarsıldım, elimi göğsüme götürdüm, kan akmıyordu. Olayı Yarbay Servet Bey’den başka kimse görmemişti. Ona parmağımla susmasını emrettim. Çünkü vurulduğumun duyulması cephelerde panik yaratabilirdi. Kalbimin üzerinde cebimde bulunan saat paramparça olmuştu. O gün akşama kadar birliklerin başında daha hırslı olarak çarpıştım. Yalnız bu şarapnel vücudumda, kalbimin üzerinde aylarca gitmeyen derin bir kan lekesi bırakmıştı.

Aynı gün gece, yani 10 Ağustos günü beni mutlak ölümden kurtaran ve parçalanan saatimi ordu komutanı Liman Von Sanders Paşaya hatıra olarak verdim. Çok şaşırmış, heyecanlanmıştı kendileri de altın cep saatini bana hediye ettiler.

Bu hücumda İngilizler binlerce ölü bırakarak tamamen geri çekildi ve Çanakkale’nin geçilemeyeceğini iyice anlamış oldular. Not: Liman Von Sanders’in 10 Ağustos 1915 gecesi Mustafa Kemal’e hediye ettiği altın saat Anıtkabir Müzesi’nde bulunmaktadır. Mustafa Kemal’in kalbinin üzerinde parçalanan saat Almanya’dadır.

Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar yoksun kalmasına neden olacağını hepinize hatırlatırım. M. Kemal Atatürk

Vatan sana minnettardır. Eşsiz kahraman Atatürk

Bizlere bu güzel ülkeyi bütün olumsuz şartlara rağmen Allah ve vatan aşkıyla gözlerini kırpmadan savaşarak bırakan kahraman şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.


  Çanakkale, Eceabat, Kilitbahir, Gelibolu Yarımadası, Çanakkale Savaşı, Süddülbahir Kalesi, Harp Müzesi, 57. Piyade Alayı Şehitliği, 1. Dünya Savaşı, Meçhul Asker, Büyük Kemikli Koyu, Conkbayırı, Kanlısırt


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...