Yazar: Senem Düvencioğlu        

15.11.2018     21:41:11
Truva Antik Kenti

Çanakkale ili sınırları içerisindeki Tevfikiye Köyü’nde bulunan antik kent 1870’lerde Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından keşfedilmiş.


Antik kente girmeden aracınızı park edebileceğiniz uygun fiyatlı otopark mevcut. Tatil günleri olmayan ören yerini müze kartınız varsa bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Eğer kartınız yoksa giriş ücreti 35 tl.


Çanakkale ili sınırları içerisindeki Tevfikiye Köyü’nde bulunan antik kent 1870’lerde Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından keşfedilmiş. Schliemann, Homeros’un İlyada destanını okuduğunda anlatılanlara göre bahsi geçen Truva Savaşı’nın Türkiye’de bu bölgede olacağını tespit ederek, araştırmalarına başlamış. Tüccar olan Schliemann, Osmanlı Devleti’nden kazıyla ilgili izin aldıktan sonra ilk kazılarını yapmış. Bulduğu hazineleri de yurtdışına kaçırdığı bilinmekte. Truva Savaşı, Yunan mitolojisin de Truvalı Paris’in Sparta Kralı Menelaos’un karısı Helen’i kaçırması sonucunda Akarların (Yunanlılar) Truva Kenti’ne saldırmasını anlatan savaştır. Milli Park statüsünde olan antik kent ayrıca dünya mirası listesinde de yer almaktadır.Çanakkale Boğazı’nda kurulmuş olan antik kent denize yakınlığı nedeniyle bir liman kenti aynı zamanda. Arkeolog Schliemann tarafından keşfedilen antik kentte kazılar sonucu, aynı bölgede yedi kez farklı zamanlarda kentler kurulduğu ve bu dönemlere ait 33 katman olduğu görülmüş. Antik kentin bu özelliğini daha iyi anlamak adına dönemler roma rakamlarıyla belirtilerek 9 ana bölüme ayrılarak ören yerinde bilgilendirme yazılarıyla anlatılmış.
  Truva Antik Kenti, Tevfikiye Köyü, Çanakkale, Yunan mitolojisi, Homeros, İlyada, Truvalı Paris, Sparta Kralı Menelaos, Helen, Heinrich Schliemann, arkeoloji, tarih, tatil, gezi, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...