Yazar: Senem Düvencioğlu        

10.11.2018     22:52:31
Abant Tabiat Parkı

Haftasonu günübirlik ya da konaklamalı olarak doğayla iç içe geçirebileceğiniz bir park.


Bolu ilçesinde Abant Dağları üzerinde bulunan Abant Gölü, İstanbul’a yaklaşık 3,5 saat uzaklıkta. Haftasonu günübirlik ya da konaklamalı olarak doğayla iç içe geçirebileceğiniz, ister gölün etrafında yürüyüş yaparak isterseniz atlara binerek gezinebileceğiniz, kendir pişir kendin ye yapabileceğiniz mekanlarında bulunduğu bir yer. Karlarla kaplı temiz doğada vakit geçirmekte cabası.


Rotamız ilk önce methini duyduğum Haşim Restaurant’a uğramak. Abant Gölü tabelasını görüp sapmadan anayolda dümdüz 7 km. yaklaşık 8 dak. daha ilerlediğinizde sol tarafta 1938’den beri hizmet veren restaurantı göreceksiniz. Dekorasyonu, sıcak ortamı, garsonların ilgisi ve lezzetli yemekleriyle yola devam etmeden uğranılacak bir mekan. Vişneli yaprak sarması ve yufkalı kaz şeridi denenebilir. Yemekleri lezzetli, biz ilk defa kaz eti yediğimiz için tadı değişik geldi ama yenmeyecek bir lezzet değil. Üçgen kesilmiş yufkanın içine pirinçli kaz etini koyduktan sonra arzuya göre pekmez ya da şeker ilave edip sarıp yiyiyorsunuz. Menüsünde geleneksel Osmanlı yemekleri de mevcut.


Abant Gölü’nün etrafında oteller, bungalov evler ve lokantalar mevcut. 7 km olan gölün etrafını biz 2 saatte yürüyerek tamamladık. Etrafı seyrederken, fotoğraf çekerken gölün etrafını nasıl tamamladık anlamadık bile. Abant Tabiat Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Bölgede yaşayan ama doğal ortamlarında hayatlarını kaybetmiş hayvanları ve flora çeşitlerini inceleyebilirsiniz.


  Bolu, Haşim Restaurant, Abant Dağları, Abant Tabiat Parkı, Abant Gölü, Abant Tabiat Müzesi, Osmanlı yemekleri, vişneli sarma, yufkalı kaz şeridi, gezi, tatil, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...