Yazar: Senem Düvencioğlu        

23.10.2018     20:41:25
Erdek ve Kapıdağ Yarımadası

Muhteşem bir mavi-yeşili olan Kapıdağ yarımadası sakinliği, bakmaya doyulmayan yeşilliğiyle ayrılmak istemediğimiz bir yer oldu.


Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nın Erdek Körfezi’nde yer alan, Balıkesir’in ilçesi Erdek İstanbul’a yakınlığı, temiz kumsalı ve rüzgar karadan denize eserse şayet güzel deniziyle tatil için ideal bir merkez.


Erdek’e, İzmit Körfezi ya da Pendik-Yalova hattını kullanmadan daha kestirme Yenikapı-Bandırma feribotuyla 197 tl. ve yaklaşık 150 dakika da direk Bandırma’ya geçebilir, Bandırma’dan da Erdek’e 19 km yaklaşık 25 dak. sonra varmış olursunuz. Erdek’te oteller, pansiyonlar, apart evler, bir öğretmenevi, güzel bir yürüyüş yolu ve çarşısı mevcut.Bandırma’dan Erdek’e giderken geçmişte kurulan şu an karayolu üzerinde bulunan Kyzikos Antik kentinin en büyük ve en önemli tapınağı Hadrian Tapınağı kalıntılarını gezebilirsiniz.

Zamanında dere yatağı üzerine kurulan amphitiyatrosunun da altından derenin akması için kanallar açılmış hatta tiyatroda oynanan deniz sahneleri için sular biriktirilip oyun canlandırılıyormuş. Gerçekten muhteşem bir düzenlemeymiş lakin amphitiyatrodan geriye sadece kalıntıları mevcut.


Muhteşem bir mavi-yeşili olan Kapıdağ yarımadası sakinliği, bakmaya doyulmayan yeşilliğiyle ayrılmak istemediğimiz bir yer oldu. Tabi bu güzelliklerin kıymetini bilmezsek yakın zamanda güzelim yeşil çayırların yerini çöp dağları alacak. Erdek Belediyesi’nin daha kontrollü ve cezayla caydırıcı önlemler alması gerekmekte. Resimde görülen çöpler, resmin sadece ufacık bir kısmı. Tepelerden yemyeşil yamaçlara kullanılmayan yatakların bile atıldığını görmek insanı çok üzüyor.


Kapıdağ Yarımadası’nın sahil şeridini gezebilirsiniz. Sırasıyla Karşıyaka, Çakılköy, Kestanelik, Çayağzı, Ballıpınar, Ormanlı, Turanköy, Doğanlar, İlhanköy, Narlı ve Ocaklar köylerini dolaşabilir, köylerin sahil ya da limanlarında yürüyüş yapabilir, rüzgara göre temiz olan yerde denize girebilir ve köylülerin ürettiği lezzetli kırmızı soğanlardan satın alabilirsiniz.


  Erdek, Kapıdağ Yarımadası, Bandırma, Balıkesir, Karşıyaka Köyü, Çakılköy, Kestanelik Köyü, Çayağzı Köyü, Ballıpınar Köyü, Ormanlı Köyü, Turanköy, Doğanlar Köyü, İlhanköy, Narlı Köyü, Ocaklar Köyü, Marmara Denizi, Yenikapı, Kyzikos Antik Kenti, Hadrian Tapınağı, doğa, tatil, gezi, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...