Yazar: Senem Düvencioğlu        

14.10.2018     14:59:59
Uzunköprü

Köprü Osmanlı’nın Balkanlar’a ve Anadolu’ya yaptığı seferlerde doğal bir engel olarak karşılarına çıkan Ergene Nehri’ni aşmak için kurulmuş.


Ergene Nehri üzerinde, Anadolu ve Balkanlar’ı birbirine bağlayan bu köprü, dünyanın en uzun tarihi taş köprüsü özelliğini taşımakta. Eski adı Ergene Köprüsü (Cisr-i Ergene)’dir. Köprü, Edirne’nin Uzunköprü ilçesine ismini vermiş.


Uzunköprü, 1426-1443 yılları arasında Osmanlı padişahı II. Murad tarafından, dönemin baş mimarı Muslihiddin’e yaptırılmış. Köprünün yapımında baş mimar Usta Muslihiddin ile Mimar Mehmet birlikte çalışmışlar. Köprü yapıldığı zaman, 1392 metre uzunluğunda, 6,8 metre genişliğinde, 13,56 metre yüksekliğinde ve 174 kemerliymiş. Günümüzde ise 1238,55 metre uzunluğunda olup 172 gözlü. Kemerlerinin bazıları sivri, bazıları yuvarlak. Köprünün yüksekliği ve genişliği yer yer değişmekte. Bazı ayaklarında selyaranlar (aşındırmayı önlemek için köprü ayaklarına yerleştirilen taşlar), üstünde de balkonlar vardır. Taş ayaklar arasında fil, aslan, kuş figürleri ile geometrik motifler bulunmakta.


Köprü Osmanlı’nın Balkanlar’a ve Anadolu’ya yaptığı seferlerde doğal bir engel olarak karşılarına çıkan Ergene Nehri’ni aşmak için kurulmuş. Daha önce yapılan tahta köprülerin nehrin suları ile yıkılması üzerine yapılan taş köprü, Türk ordusunun akınlarını her an sürdürebilmesini de sağlamış.


  Edirne, Uzunköprü, Ergene Nehri, Balkanlar, Anadolu, II. Murad, Baş mimar Muslihiddin, Mimar Mehmet, taş köprü, tarih, tatil, gezi, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...