Yazar: Senem Düvencioğlu        

07.10.2018     21:53:31
Doğal Güzellikleriyle Kıyıköy

İstanbul’a yakın sayılacak bu balıkçı kasabası hafta sonunu doğayla iç içe geçirmek isteyenlerin tercih edeceği sakin bir yer.


Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan Kıyıköy doğal güzellikleriyle öne çıkmış bir sahil kasabası. İstanbul’a yakın sayılacak bu balıkçı kasabası hafta sonunu doğayla iç içe geçirmek isteyenlerin tercih edeceği sakin bir yer. İster kamp ya da piknik yapılabilir istenirse günübirlik gezmek için gelinebilir. Karadeniz kıyısında olan Kıyıköy’den Karadenize Kazan dere ve Pabuç dereleri dökülmektedir.


Kıyıköy’e İmparator Jüstinyen döneminde yapılan antik kapıdan girerek ulaşıyorsunuz. İlerleyerek denize ulaşabilir, liman da dolaşabilir ya da sahile inerek dalgaları izleyebilirsiniz. Kıyıköy bir balıkçı kasabası olduğu için balık yiyebilir, derede nehir bisikletine ya da sandala binerek yeşilliklerin içerisinde turlayabilirsiniz.


Aya Nikola Manastırı

5. yy Jüstinyen dönemine (MS 527-565) ait olup, kaya manastırlarının en iyi örneklerinden. 19.yy’da önüne ahşap bir mekan ilave edilmiş ise de, bu bölümden günümüze herhangi bir kalıntı ulaşmamış. Kayalara oyulmak suretiyle oluşturulan manastırın zemin katı kilise, dinlenme ve ihtiyaç hücreleri olarak kullanılmış.


  Trakya, Kırklareli, Vize, Kıyıköy, Aya Nikola Manastırı, İmparator Jüstinyen, Kazandere, Pabuçdere, sahil kasabası, balıkçı kasabası, doğa, tatil, gezi, seyahat


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...